Normální peníze nám pomaličku mizí, a časem zůstanou asi úplně v propadlišti dějin. Zda je to škoda, či ne, to je již věc názoru. Numismatiky to jistě netěší. Nyní se skoro vše platí platebními kartami, a my si velmi stručně představíme jejich druhy. A protože je jich opravdu veliká spousta, probereme jen ty základní. Vynecháme karty Diners Club, JBC (Japan CreditBureau) a AMEX (American Express), a to proto, protože jsou u nás velmi vzácné, a řekněme si upřímně, jsou určeny těm hodně movitým. A když píši hodně, myslím tím opravdu hodně. Platební karty lze v podstatě rozdělit do čtyř základních skupin.
1. Kreditní karty
2. Debetní karty
3. Chargé karty
4. Nákupní úvěrové karty
Ve skupině číslo jedna čerpáte peníze banky, která vám tuto kartu vystavila, a které pak vyčerpané peníze dle smlouvy splácíte.
Ve skupině druhé čerpáte své vlastní finanční prostředky, které jste si na účet, se kterým je karta „svázaná“, jakýmkoli způsobem poslali.
Třetí skupina je známá málo, a je ve své podstatě skoro podobná svou funkcí a určením kartě kreditní. Je zde jen rozdíl ve stylu vyúčtování. Většinou je třeba uhradit dluh najednou, ale zase za něj nebývá účtován úrok.
Skupina poslední je také v podstatě kreditní, ale nevydává ji banka. Vydá vám ji většinou prodejce. Liší se hlavně omezenými možnostmi, cenou a použitím. A pozor, ať je karta, jaká je, je třeba si hlídat zůstatek, který na ní máte.
S každou kartou můžete provádět bankou, či vydavatelem povolené transakce a vyžívat k jiným službám. Jejich ztráta (oproti hotovosti) nemusí tolik bolet, protože vám většinou vystaví novou zadarmo, nebo některé banky za poplatek. Ztrátu musíte samozřejmě bance, pokud možno ihnedhlásit, zabráníte tím její zneužití.
Karty se dělí samozřejmě do dalších jiných skupin (elektronická, embosovaná) a jiné, ale o tom až zase jindy.
2023-05-31