Šípek je tradiční podzimní surovinou našich babiček. Podporuje imunitu a má také zahřívací účinky. Pojďme se na šípky podívat trochu blíž.
 
Z šípků se dá připravovat ledacos od marmelády přes čaj, víno až po kosmetiku. Trhejte je klidně od podzimu po celou zimu až do změknutí. Důležité je, aby při sběru byly šípky ještě pevné a plné života. Kdy šípky nejlépe otrhat také záleží na tom, co se z nich chystáte připravovat. Pokud přemrznou, není možné je potom už sušit. Vzhledem k vyššímu obsahu vody jsou totiž potom náchylnější k plísním. Na druhou stranu, pokud přejdou mrazem, může se v nich koncentrovat více vitamínu C, takže přemrzlé šípky využijete zase v jiných receptech.
Šípky a čaj na stole
 
Šípek je velmi bohatým zdrojem vitamínu C a působí tak jako antioxidant. Chrání buňky organismu před poškozením a tím zlepšuje imunitu. Při nemoci pak pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla a napomáhá tak uzdravování. Barvivo, které šípky zbarvuje do jejich krásné rudé se nazývá lykopen. I ten je významným antioxidantem. Zrovna tak šípky pomáhají s péčí o pleť, protože látky v nich obsažené pomáhají s tvorbou kolagenu, který pleť vypíná a udržuje v dobrém stavu.
 
K přípravě výborného šípkového vína potřebujete následující suroviny:
·         Půl litru červeného vína
·         Panák pálenky
·         Špetka perníkového koření
·         3 lžíce nasekaných šípků zbavených semínek
Všechny ingredience smícháme dohromady a šípky macerujeme (tedy necháme naložené) ve směsi po dobu několika týdnů. Poté můžeme víno přecedit třeba do dárkových lahví.
 Šípkový keř s jinovatkou
Pokud chcete využít čerstvé šípky spíš k péči o tělo, máme pro Vás recept na regenerační tělový olej z šípků. Potřebovat budete pouze dvě ingredience:
·         4 lžíce nasekaných šípků zbavených semínek
·         Půl litru kvalitního olivového nebo sezamového oleje
Šípky s olejem smícháme ve sklenici či lahvi s uzávěrem a necháme louhovat ve tmě dva až čtyři týdny. Vzniklý šípkový olej je vhodný k péči o pokožku i vlasy. Nejen hydratuje, ale také krásně voní.