Každý během svého života, pokud jsme dospělý, jsme již vytvořili nějaké dluhy, a to z různých důvodů. Chtěli jsme bydlet ve vlastním, potřebovali jsme spolehlivější auto nebo jsme chtěli nám či našim bližním dopřát něco lepšího. Dnes se zaměříme jak tyto dluhy nejlépe řešit. Jako hlavní problematický případ můžeme považovat několik dluhů, které běží současně vedle sebe s rozdílným důvodem vzniku, což bývá průměrně nejběžnější v každé domácnosti, kde jsou dva partneři s malými dětmi, tedy následující struktura: hypotéka na nemovitost, úvěr na vozidlo, půjčka na rekonstrukci popř. pokrytí nutných nákladů na které nebylo dostatečně naspořeno (nahrazení rozbité pračky, koupě vánočních dárků a obdobné spotřebitelské úvěry).
První přístup každého dlužníka je přehodnocení vlastní aktiv a pasiv, tedy ve zjednodušené formě spočítáme si, kolik jsou naše měsíční náklady za provoz domácnosti, splátky dluhů, apod., tedy veškeré naše výdaje a výslednou částku odečteme od celkových příjmů domácnosti. Pokud vychází kladné číslo, tak máte napůl vyhráno. Pokud jsme se dostali do záporných čísel, tak nastává určitý problém, který je potřeba vyřešit. Tedy řádně prozkoumejte své výdaje a vyškrtejte, co je možné, abyste se dostali do kladného výsledku. I přesto, že se domníváte, že nemůžete nic omezit, tak omezit lze mnoho věcí, například telefon s paušálem lze nahradit dobíjecí kartou, při vysokém nájmu je možné se přestěhovat do menšího apod. Možností je i zvýšit příjem domácnosti další výdělkem třeba na brigádách.
Následně se zaměřte na samotné dluhy. Pokud nerozumíte jednotlivým smlouvám, tak je možné zajít za finančním poradcem či právníkem, který vám obsah konkrétních vysvětlí a pomůže najít nejlepší řešení, například dluhy lze refinancovat, slučovat či někdy je možné je splatit i předčasně. Na předčasné splácení však pozor, jelikož některé společnosti předčasné splácení můžou i skrytě sankcionovat.
2020-01-20