Na výletě
Plastové pytlíky s uzavíracím jezdcem či zipem zná jistě každý. Zdají se být docela obyčejné, nicotné, ale to je pochopitelně zdánlivé, stejně jako tomu bývá u všech těch „obyčejných věcí“ v domácnosti, jimiž jsme obklopeni. Je všeobecně známo, že životní komfort vnímáme jako něco přirozeného, a že si na něj přivykáme velmi rychle, ale stačí vyrazit do přírody, třeba na turistický výšlap, a právě v této chvíli dokážeme tyto maličkosti ocenit, když zrovna nejsou při ruce.
A jak by vypadala taková hřebenová túra ve Vysokých Tatrách, kdybyste vyrazili jen tak nalehko, bez pláštěnky, s toaletním papírem v kapse a v plátěnkách? I docela krátká přeháňka by vám pokazila celý den – promáčené boty, mokrá a studená záda, rozmáčený toaletní papír zrovna ve chvíli, kdy jej nejvíc potřebujete…
A přitom stačilo docela málo. Tenkou igelitovou pláštěnku vložit do zip sáčku, do druhého neprodyšně uzavřeného sáčku toaletní papír, do třetího svačinu, a i kdyby do batohu pronikl déšť, cokoli je v sáčku, zůstane suché a nepoškozené.
Na zahradě
Osiva a semena – ukládání všech zahradních semen by mělo podléhat jasnému pravidlu – ukládání do míst, kde nenavlhnou, nebudou plesnivět, nebudou přijímat toxické pachy, např. z barev a ředidel. Můžete to zajistit plastovou krabicí s uzavíracím víkem, ale ty nemají obvykle tak přiléhavé těsnění, aby dokázaly zajistit optimální skladovací podmínky. Docela obyčejný plastový zip sáček to však zvládne, a hlavně s nesrovnatelně nižšími náklady a s minimálními nároky na skladovací prostor.
Chemikálie – v každé domácnosti se jistě najdou úklidové, čisticí nebo nátěrové hmoty či prostředky, které by měly být uschované před povětrnostními vlivy a před domácími zvířaty a dětmi. Ideální je pochopitelně umístit je někam mimo jejich přímý dosah, ale pro zvířata a starší a uvědomělé děti platí, že obvykle stačí uzavření chemikálií do sáčku s uzavíracím jezdcem. Platí pro něj stejná pravidla – chemické látky takto nemohou nikoho ohrozit v jakémkoli skupenství.