Samostatně stojící pergolu či altán s oblibou využívají zahradní architekti pro vytvoření odpočinkové zóny. Tento prvek zahradní architektury dříve neodmyslitelně patřil ke každé zámecké zahradě. Dnes jsou zahradní pergoly součástí každé správně založené okrasné zahrady, bez ohledu na její velikost. Rozloze pozemku je nutno přizpůsobit velikost i materiál pergoly: na větším prostoru se bude dobře vyjímat dřevěný masiv, zatímco na menších městských parcelách je lépe volit subtilnější kovový profil.
Odjakživa sloužila besídka ke klidnému posezení a odpočinku a k tomuto účelu je také vybavena venkovním sedacím nábytkem. Původně byla její konstrukce porostlá popínavými rostlinami a propojením architektury s vegetací vytvářela zajímavý zahradní prvek. Současné pergoly nabízejí mnohem pestřejší využití a umožňují trávit čas na zahradě i za nepříznivého počasí.
Moderní systémy poskytují ochranu před sluncem i deštěm pomocí rolet či lamel, případně bezpečnostního skla. Lamelová nebo prosklená pergola bude sloužit svému účelu celoročně a v kombinaci s osvětlením a venkovními topidly nabídne možnost pobytu na čerstvém vzduchu i v chladnějších měsících. Ani klasická dřevěná besídka dnes nemusí být zastíněna jen rostlinami, pomocí pohyblivých stínících prvků dosáhneme zastřešení chránícího i před krátkým deštěm.
Dokonalé soukromí poskytne pergola opatřená bočními stěnami, které vytvářejí pohledovou clonu. Nebo, podle vašeho přání, vás odstíní od sousedů a poskytne výhled na část zahrady. Bohatý je i výběr materiálů. Hliníkové konstrukce mají dostatečnou stabilitu a malou náročnost na údržbu a svým moderním vzhledem se lépe uplatní v bezprostřední blízkosti domů. Dřevěné stavby jsou robustnější a svým přírodním materiálem lépe vyniknou jako solitéry. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu,.